full-width das
Jedni śmiecą, wszyscy płacą 

 Na zdjęciach znajdują się rzeczy, których nie należy wyrzucać do kubłów. Są wśród nich: opony, muszle klozetowe, zlewy, gruz, deski, lustra… Powino to trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul.Wolności (mieści się on w siedzibie MPGK). W zdecydowanej większości zostałoby przyjęte tam za darmo – nawet w soboty. Widzimy także części samochodowe, które należy odpłatnie oddawać w punktach autokasacji.

Cieplicka 180 2

Najczęściej wszystko to wyrzucane jest skrycie i nocą, gdy nikt nie widzi – nielegalnie. Jako że nic nie odbywa się za darmo, za uprzątnięcie tego płacą wszyscy jeleniogórzanie.

Na powstających obok boksów śmietnikowych dzikich wysypiskach jeleniogórzanie składają miesięcznie około 6 – 7 ton odpadów komunalnych po 350 złotych za tonę netto. Tyle musi zapłacić MPGK za wywiezienie i złożenie ich na wysypisku. Do kwoty tej nalezy dodać cenę samego wywozu – benzyny, pracy itd.

Za niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, których MPGK zbiera z jeleniogórskich ulic 3- 4 tony miesięcznie, płaci właścicielowi wysypiska 271 złotych za tonę, a za wszelakiej maści gruz, którego wywozi około 8-10 ton, od 15 do 210 złotych za tonę (zależnie od kwalifikacji składowiska). Czasami ładowacze znajdują też papę – po 410 złotych za tonę. Do wszystkich tych cen należy dodać 8 proc. podatku VAT.


{djmedia 445}

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

 
%d bloggers like this: