full-width das
Mija równe 700 lat 

Mało kto, poza zaangażowanymi historykami, kojarzy, iż mija właśnie równe 700 lat od wspomnienia (po raz pierwszy) kościoła w Cieplicach – chodziło o dzisiejszy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela. Świątyni została wspomniana w rejestrze archiprezbitera Gabriela di Rimini.

 

piknik integracyjny 118

Sama miejscowość, będąca aż do prawie połowy XX w. wsią została zapisana oczywiście nie jako cieplice, a jako „Cheplevode”, co oznaczało – mniej więcej – Ciepłowody. Równo trzysta lat później, bo w 1618 r. został wydany cieplicki status zdrojowy, a jego autorem był trzebnicki lekarz, Martin Pansa. Minęło kolejnych niemal 200 lat i „u cieplickich wód” gościła Izabela z Flemingów Czartoryska. Kąpała się prawie trzy tygodnie, a efektem jej pobytu stała się książka „Dyliżansem przez Śląsk. Dziennik podróży do Cieplic w roku 1816″.

W okresie, kiedy różne grupy mieszkańców ścigają się w pomysłach o oddzieleniu Cieplic od Jeleniej Góry, ustanawiają w Cieplicach kasztelanię i podejmują różne podobne wysiłki, żeby zaznaczyć odrębność tej miejscowości, może warto zacząć od poznawania jej historii?

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

 
%d bloggers like this: