full-width das
Najazd uliczników trwa 

Najazd uliczników trwa

Występem klauna Feliksa z krakowskiego Teatru Szczęście w sobotę (21.07) przy amfiteatrze na placu Ratuszowym rozpoczął się drugi dzień XXXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Potem zagrał Theater Irrwisch z Austrii, Luigi Ciotta z Włoch i V.O.S.A Theatre z Czech. Wieczorem odbywał się pokaz polskiego Teatru HoM.

 

AAA 7324


Teatr Szczęście z Krakowa w programie „Ale cyrki” zaprezentował m.in.: iluzję i żonglerkę, skecze, scenki i etiudy muzyczne, używając ukulele i harmonijkę. Słowem, była to pełna dowcipu klaunada, podczas której przede wszystkim najmłodsza publiczność wspólnie z klaunem Feliksem odkrywa swoje liczne talenty. – Celem naszego teatru jest wywoływanie uśmiechu jako widocznej oznaki szczęścia – mówi Andrzej Talkowski, pomysłodawca i twórca Teatru Szczęście, komik, magik, klaun, mim, kabareciarz, jeden z artystów legendarnej Piwnicy pod Baranami.

Publiczność – zarówno tę mniejszą, jak i większą – uwiódł austriacki Theater Irrwisch z Wiednia ze spektaklem „Mudjumping”, a wcześniej ze znakomitą taneczną klaunadą „Nujork Denzing Kwiin” (czyli Królowa tańca z Nowego Jorku). Dwóch tancerzy chodzących na szczudłach i DJ ze wzmacniaczami prosto z podmiejskich dyskotek w bajecznie kolorowych strojach zabrało widzów w podróż do lat 70. XX wieku. Artyści dostarczają rozrywki z „Run to Me” grupy Bee Gees z 1972 czy hitem „Y.M.C.A.” formacji Village People z 1978 na czele. Wiedeńscy artyści starają się zatrzymać tamtą modę, ciuchy i styl macho, to cudowne, kolorowe życie wspaniałych lat tamtej dekady, tych czasów, kiedy to byli adorowani i sławni.


AAA 7862


Z kolei pochodzący z Palermo Luigi Ciotta w programie „Tutti in Valigia (Everything in a Suitcase)” jako boy hotelowy przeniósł publiczność w czasie do lat 30. XX wieku. Zgromadzeni widzowie towarzyszą bagażowemu w hotelu pełnym gości i walizek w walizkach, a w środku tych walizek następne walizki. Przedstawienie łączy elementy teatru, klaunady i sztuczek cyrkowych.

Na festiwalu nie mogło zabraknąć parad. To dzięki nim przechodnie, turyści, przystają, nierzadko włączając się do zabawy. Najładniejsza z nich – „High Dreaming” (Wielkie marzenia albo Okruchy wielkich snów) z cechami nowego cyrku, przy dźwiękach granej na żywo muzyki, prowadzona przez czeską grupę akrobatów i performerów pod nazwą V.O.S.A Theatre przeszła od Bramy Wojanowskiej na plac Ratuszowy.

AAA 8397

Największą uwagę budził jednak spektakl nocny „Golem Godula” (wyróżniony na Tyskich Spotkaniach Teatralnych 2015) w wykonaniu krajowego Teatru HoM z Tychów. Jest to utrzymane w steampunkowej stylistyce widowisko w oparciu o mity i legendy o śląskim królu cynku, tajemniczym przedsiębiorcy i alchemiku – Karolu Goduli, który przyczynił się do rozkwitu regionu Górnego Śląska w erze maszyny parowej.


ZOBACZ I Dzień Teatrów TU:  Weekend z teatrem ulicznym

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

 
%d bloggers like this: