full-width das
Pożegnano płk Edwarda Jakubowskiego 

Po ciężkiej chorobie, w wieku 94 lat, odszedł pułkownik w stanie spoczynku Edward Jakubowski. Zmarł 12 lipca 2018 i został pochowany z ceremoniałem wojskowym na cmentarzu komunalnym w Jeleniej Górze we wtorek 17 lipca 2018.

AAA 0054

Wraz z rodziną zasłużonego dla naszego miasta, pochodzącego z Wielkopolski Polaka, żegnali mieszkańcy Jeleniej Góry, kombatanci, wojskowi, uczniowie, nauczyciele, poczty sztandarowe jeleniogórskich szkół i kół kombatanckich oraz samorządowcy, także ich przedstawicielstwa z pobliskich miejscowości, które pragnęły swoją obecnością uczcić pamięć tego mądrego, otwarcie występującego przeciwko wojnie, byłego żołnierza Wojska Polskiego. Zasłużonemu jeleniogórzaninowi honory oddała kompania 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, a zagrała mu podczas ostatniej drogi orkiestra wojskowa z Żagania. W czasie składania trumny do rodzinnego grobowca zabrzmiał hymn państwowy, a żołnierze oddali salwę honorową z karabinów.

W mowach pożegnalnych Ksiądz Dziekan Bogdan Żygadło, pułkownik Marek Gołębiowski, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników Radar oraz prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła ze wzruszeniem nawiązali do przeszłości cieszącego się dużym poważaniem kombatanta.

– Dla Niego „Bóg, Honor i Ojczyzna” nie były pustymi słowami. Całe życie udowadniał, że to są dla niego najważniejsze sprawy i chętnie dzielił się swoimi przemyśleniami, szczególnie z młodzieżą – podkreślił w swoim przemówieniu płk Marek Gołębiowski.

Czapkę pułkownika otrzymał na pamiątkę jego prawnuk. Uroczyście mu ją przekazali koledzy kombatanci jego pradziadka, którzy niejednokrotnie słyszeli, jak zmarły z ogromną dumą i zadowoleniem wypowiadał się często szczególnie na temat swoich prawnucząt.


 

{djmedia 456}


portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

 
%d bloggers like this: