full-width das
Premiera jednoaktówek Czechowa w Norwidzie 

PLAKATaW sobotę (29.09) na scenie kina Grand, czyli obecnej siedzibie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, będzie miała premiera spektaklu „Oświadczyny. Niedźwiedź” Antoniego Czechowa. Reżyseruje Turgay Velizade. Scenografię opracowała Sara Sulej.

Oba jednoaktowe „żarty sceniczne” Antoniego Czechowa powstały w 1888 jako wysokiej klasy próba podzielenia się z odbiorcami niepokojami młodego wówczas satyryka i nowelistę, który chłodnym okiem lekarza (ukończył studia medyczne) przyglądał się życiu rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji.

Świat Czechowa nie jest ani ziemiański, ani carski, ani nawet rosyjski. Jest to po prostu świat ludzki, a przez to właśnie groteskowo nieludzki.

W swych humoreskach i farsach, Czechow przedstawiał własną bezlitosną diagnozę społeczną: życie jest nienormalne, a nienormalność ta polega na zaniku elementarnych wartości moralnych, humanizmu i logiki.

W przeciwieństwie do zastanej tradycji komedii sytuacyjnej, Czechow tworzy komedię charakterów, w których groteska wywodzi się z realizmu i do niego powraca.

Grają: Magdalena Kępińska, Marta Kędziora, Jacek Grondowy, Kazimierz Krzaczkowski, Andrzej Kępiński oraz Bogusław Siwko.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

 
%d bloggers like this: