full-width das
Wkrótce pojedziemy nową ulicą… będzie krócej do US 

Jak informowaliśmy rok temu, do końca października 2018 powinna zakończyć się budowa około 200 – metrowego odcinka drogi w nowym ciągu ulicy Thebesiusa w Jeleniej Górze. Bezsprzecznie jest to bardzo dobra inwestycja, gdyż dzięki niej mieszkańcy naszego miasta będą mogli dojechać z ulicy Ogińskiego bezpośrednio aż pod samą siedzibę Urzędu Skarbowego.

IMG 20180725 133727 resized 20180725 034434808

Warto wspomnieć, że 11.10.2017 prezydent Marcin Zawiła dokonał wyboru wykonawcy tego zadania. Prace budowlane prowadzi firma Parys z Jeleniej Góry i jak to widać na zdjęciach, postępy w pracach są znaczne. Niektórzy kręcą głową nad samą nazwą nowej ulicy nie znając faktów.

– Jakaś trudna pisownia i nazwisko z niczym się mi nie kojarzy – szczerze wyznała jedna ze starszych mieszkanek Zabobrza, gdy spytaliśmy o jej odczucia.

Dlatego przypominamy, że nazwa ulicy nie jest przypadkowa. Adam Thebesius był jednym z najbardziej szanowanych mieszkańców naszego miasta, o którym pojawiają się pierwsze wzmianki. W 1711 roku przyjechał on do Jeleniej Góry i ożenił się z córką jednego z najbogatszych tutejszych kupców, Johanną Glafey. W 1713 zastał fizykiem miejskim (naczelnym lekarzem) Jeleniej Góry, a rok później przewodniczącym rady budowy powstającego od 1709 r. Kościoła Łaski, którego budowa ostatecznie był sfinalizowana w roku 1718. Thebesius służył swoją wiedzą także cieplickiemu uzdrowisku. Pisywał wiersze, ale przede wszystkim zajmował się działalnością naukową. Mało kto wie, że to właśnie on wprowadził do medycyny pojęcie „aorta”, bowiem szczególnie zainteresowany był mechaniką krwioobiegu w ciele człowieka. Zmarł w Jeleniej Górze w 1732 roku.

portalik24.pl
Czytaj cały artykuł

 
%d bloggers like this: